Dvě (ne)stejný GéTéčka

Každý z nás má sjezďáka i nějaký to další kolo jako xc, přibližovadlo, šrot atd. Již dávno nadešel čas si postavit jedno univerzální kolo na vše. Něco na čem se dá jet 100 kilometrovej maraton, nebo projet lehčí freeride trasy v bajkparcích a projet celý Alpy nahoru i dolů. Prostě enduro. Samozřejmě, že se dá zajít do obchodu a nějaký takový endurko vybrat, ale to je pro teplouše. Kolo se musí prostě sestavit od základu podle vlastních představ. No a když se minulý rok objevila nabídka na dva rámy GT Sanction za lákavou cenu šli sme do toho. A na začátku nové sezony sou bajky už v plným provozu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA gt-pepe-3web-1

Otta – GT RED

Stavba: o barevným sladění bylo rozhodnuto automaticky. Když nemůžu mít červenej rám, tak budu mít červený skoro všechno co se dá na kolo v barvě nasadit. Výběr komponent proběhl podle průměru rovnic. Kvalita/cena/barva. Tím se diskvalifikovaly červený kliky od RaceFace. Stejně jako na všech ostatních kolech se Shimanu vyhýbám, až na pedály. Díky malé nabídce konkurentů japonci osadili moje enduro navíc ještě klikama. Jinak osvědčený mix Sramu X.0 / X.9 / X.7 a Avidů, tentokrát Elixíry CR carbon. Odpružení mělo být komplet od RockShoxe, ale zůstalo jen u tlumiče, Monarch RT3.
Vybraná vzduchová vidla RS Revelation s pevnou osou a v černé barvě nejde sehnat ještě ani v květnu. A vybrat vzduchovku se zdvihem 140-160 mm, s pevnou osou, s kompresní patronou, v černým provedení a za rozumnou cenu bylo taky nadlickým úkolem. Nakonec sem nasadil jen lišáka Fox Float R. Nemůžu mít vše. U mě standartně super krátký představec doplňují stejně barevný ródla od Funna. Eloxovaný ráfky od Dartmooru měly být i s červeným výpletem, ale sešlo z toho. Pneu šíře 2,3 aktuálně Continental. Pohon 3×9 budu střídat s 1×9 s 36-ti zuby a napínákem. V sestavě co je na fotkách se váha zastavila na 14,9 kg. Po nákupech u nás, v Anglii a v Německu je konečná cena lehce pod 45ooo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pepe – GT GOLD

Pepe už od doby co viděl zlatý komponenty, chtěl poladit sjezďáka zlatým kokpitem. A tak komponenty na nový enduro šly od základu ve zlatým eloxu. Jediný co nešlo sehnat v barvě byly zlatý hadice na brzdy. Ale má zase navíc zlacenej řetěz. Vidle se použila RST Storm ze starýho Canona a čeká ji buď novej lak nebo bude vyměněna. Zlatý klacky DaBomb jak jinak než minimálně 80-tky, drží v představci Transition. Stejný brzdy Avid Elixir CR. Řazení a pohon kompletně od Shimana XT/Deore. Dvouplacka bude brzo nahrazena klasikou. Zlatý kola z německa jdou nasadit na na všechny druhy os.

gt-pepe-1web-1

Jízdní vlastnosti

Sanction po rovině neskutečně letí, v terénu skoro vše vyžehlí a do vzduchu se odlepí úplně bez námahy. Ve sjezdech je mi trošku krátký, přepadávám lehce dopředu. S tlumičem maximální spokejenost. Rozdíl v jízdě na obouch kolech je jen v rozpětí Pepových ruk. Po výměně převodů a pneu, není problém v náročným terénu, přesto na Megavalanche vezmu opět sjezdovej tank.