18.5.2008 – Český pohár DH no.1 – KRUPKA

Přestože víme o Krupce vše, víme i  o nové trati, přestože víme jak bude v neděli pršet, tak přesto nás vyráží do Krupky maximální počet 7 jezdců. Ti co už měli v pátek volno (Snip+Rob), tak ti si stačí projít trať už v pátek. Zbytek končí přesun přes celou republiku až někdy večer kolem 22h a dostávají zprávy o trati na hotelu. Podle Snipa „je to plný sraček a bude to hardkór“.

Takže něco k trati: napsáno o ní bylo mnoho, tak jen krátce z mého pohledu. Trať je těžká, je těžká i za sucha, natož o tomhle víkendu. Je dlouhá, i když naštěstí na začátku tu rovinu o něco zkrátili. Je zde plno parádních úseků, bohužel jsou propojeny několika nesmyslnými spojkami. Buď se jede do kopce, nebo po úzké rovné louce, nebo se proplétá mezi stromky. Kamenný val v horní části byl dobrej, ale proč se z něho sjíždělo 3x a zase po 50m mezi stromky a už bez rychlosti zase 3x najíždělo, tak to nerozumím. Přeskok padlého stromu s dopadem mezi šutry a nebo na kořeny byla taky hodně těžká věc, kde se oddělilo zrno od plev. Jenže nejezdí jen 100 nejlepších ale i 100 horších. A ti museli kmen přecházet pěšky s kolem na zádech, brzdili ostatní. Rozhodnutí postavit zde objížďku (nebo to jen dosypat kameny aby se to dalo i přejet) mělo padnout mnohem dříve než po začátku povinného tréninku. Asi nejtěžší pasáž byla skalka. Prudký padák mezi balvany a ostrá zatáčka pod tím. Byl zde náznak pokusu tady udělat menší klopení. Jenže z jedné klády se klopka neudělá, a ta kláda ve finále ještě překáží. O bezpečnosti jezdců se bavit nebudem, jinak by zde byla natažena síť jako všude ve světě nebo i u nás v zimě na sjezdovkách. Však je to jen 50m odsuď, co se zde minulý rok zrakvil týpek a byl 2 dny v kómatu. Další zádrhel je v dopravě nahoru na „horu“. Megastará a megapomalá lanovka podražila na nehorázných 80Kč/jízdu, tak se radši dopravujem na kopec v dodávce a za volantem se střídáme.

S tratí se asi nejvíce peru já. Dvě místa zde nemůžu projet ani za nic, a v kombinaci s předpovědí pičasí, jsem první kdo se vzdává závodu. Postupně se ke mě přidávají další: Ondráš, Robin a Chose (opět menší zranění). Takže na registraci už zbyli jen Koul, Jaryn a Snip. Protože je od letoška změněn časový plán a jede se povinná jízda již v sobotu od půl páté, tak vezu kluky ještě jednou nahoru, parkuju dodávku, jdu na stánek a s kelímkem procházím trať zespodu. Asi ve třetině potkávám Choseho s Robem a taky Sklinku s foťákem. Dáváme větší zastavení u skalky. Asi tak 80% jezdců zde má problémy a takových 40% zde spadne nebo aspoň lehce vystoupí z kola. Najednou přijede borec na pevňáku, už na nájezdu do sekce se zastavuje jako by to sjet nechtěl, pak to pouští na brzdách, druhej balvan ho katapultuje z biku, dává dva kotrmelce a zůstává nehybně ležet. Je zde i týpek z horské služby a hned volá posilu z fixačním lehátkem. Poprosí šest lidí o pomoc a za pár minut už nakládáme borce do sanitky. Druhej den se dozvídáme že to odnesl jen se zlomeninou ruky, naraženýma zády a kostrčí a má taky vodu v koleni. Ty záda jak si trefil o šutr fakt nevypadali hezky, ale dopadlo to dobře….

Ráno se budíme do absolutního hnusu. Mlha, zima a chcanec. Jedinej Snip si chce sjet ještě jednu jízdu. Když ho pak vidí Jara a Koul, tak závod, přestože mají startovní čísla už na kole, taky vzdávají. Když se ptám proč se přihlašovali, tvrdí že se spolýhali na počasí, že to snad tak hnusný nebude. Ale je to ještě hnusnější !! Kuci, medard-online nelže. Balíme se na hotelu, svezeme auta do cíle a vyrážíme fandit na trať. Tam se jede absolutní fekálkross, asi největší co sem kdy viděl spolu s MS 2002 v Kaprunu.O nějaký to podklouznutí a opření se o strom není nouze. Na Snipa stojím mezi dvojákem a skalkou abych viděl obojí. Ze skalky to trošku nevyšlo a Snip se válí na zemi, kolo má nad sebou a trochu mu to trvá než zase odjíždí. Nic velkýho, jen pár sekund dolů, problémy zde má každej druhej. Elitu sledujem dole v posledních třech zatáčkách. Jedou jako na suchu, stejnou stopu, jen o něco menší rychlost. Ne že by víc brzdili, jen je to blato víc zpomaluje. Mazec. Snip končí v semifinále i s pádem 22-tý. Na finále si stoupám ke dvojáku. Je tady parádní kotel díky partičce co má megafon. Já se přidávám s tlakovou trubkou, ostatní křičí a tleskají. Atmosféra jak na závodě. Velkej ohlas sklízejí hlavně ti co nedolítnou a nechávalí svoji stopu na hraně dopadu. (ne)Jeden ničí ráfek, ale jede dál a cestou svlíká gumu i s duší a má z cíle parádní fotky. Absolutním vítězem je ale st.č.154, který dává skoro supermana, spíš ale čistej nofoot !!!  Snip skáče kolem nás čistě a daleko, skalku tentokrát bez zaváhání a je v cíli o 4s rychlejší. Zlepšuje se na 20.místo a odváží si z Křupky neskutečných 20bodů. Více než celej tým za poslední dvě sezony dohromady. Jen tak dál benjamínku!

Takže domu se vracím se smíšenými pocity. Trať nebyla tak hrozná jak sem četl, Snip zajel parádní počet bodů, ale organizace ČP byla zase horší. A ke všemu nepovedený počasí, ale s tím sem počítal. Takže za měsíc ve Špindlu to bude v něčem doufám lepší.

Tomík